Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


info:faq

Známé či neznámé vrtochy světa

Následující soupis je především pro seznámení se s mouchami sféry a popsané chyby se nedají nijak ošetřit, leda byste donutili výrobce Ultimy Online.
Dále je dopsáno FAQ pro popsání nejčastěji kladených otázek.

Obsah

Bugy a jiné instalační chyby

Externí program razor nenalezne soubor cliloc

Když vám razor zahlásí „No cliloc found“ důvod je jediný. Razor je špatně naprogramovaný. Hledá tyto soubory VŽDY na absolutní cestě „C:/Program Files/Ultima Online/Cliloc.xxx“ podle nastaveného jazyka. Pokud používáte českou lokalizaci razora, vytvořte si složku s názvem Ultima Online v program filesech. A tam si nahrajte soubor Cliloc.cze, který stáhnete ZDE nebo v sekci Download.

Klient hlásí při spuštění chybu "Failed to open map1.mul"

Pokud toto klient při spuštění hlásí, nebyla instalace Ultimy dostatečně opatchována z OSI serveru.
Je NUTNÉ ji opatchovat minimálně na verzi 6.0.0.0 pomocí patche z Originu, který se spustí přes soubor uo.exe, případně uopatch.exe. Je nutné jím patchovat ještě před andariapatcherem ze stránek. Patch se tváři jednou že skončil, a dá vám na výběr 2D a 3D klient. Vyberte 2D, patch bude pokračovat, a kontrolujte až zahlásí „Patch session completed“ jestli poslední „Applying patch x.x.x.x“, například 6.0.10.0„ začíná číslem 6.
Pětková řada patche v sobe NEMA soubory map1.mul, statics1.mul a staidx1.mul, stáhne si je patch z poslední pětkové verze na verzi 6.0.0.0(proto trvá tak dlouho).
Bez těchto souborů Vám nepůjde hra na Andarii spustit.
Doporučujeme opatchovat na maximální možnou verzi…v tuto chvíli(23.10.2008) 6.0.10.

Můj antivirový program hlásí, že v Andarijských Gumpech a Artech je škodlivý kód.

Není třeba šířit paniku, po konzultaci s odborníky na portálu www.viry.cz jsme shledali, že tyto setup programy jsou bez závad. Neobsahují žádný škodlivý kód či virus. Váš antivirový program jen neumí rozlišit určité aspekty programu a zaměňuje je za virus.

Jak postupovat:
1) Vypnout antivir
2) Smazat stáhnutý soubor
3) Znova stáhnout soubor
4) Nainstalovat soubor

Nedaří se mi nainstalovat automapa, které se nedaří stáhnout patche z internetu

Stáhněte si automapu pomocí Andaria Patcheru v již nainstalované verzi, nebo požádejte jiného hráče, ať vám již nainstalovanou verzi pošle. Vývoj UOAM již bohužel nepokračuje a proto není možné ji nově nainstalovat, jelikož nefunguje server, ze kterého stahuje patche.

Nevidím boty a vlčí, medvědí, jelení masky. Stahoval jsem vše - arty, gumpy, ale pořád to nevidím.

Je potřeba stáhnout si ze sekce Důležité archiv Soubory Def a rozbalit jej do své instalace ultimy.

Padá mi hra při vytváření nové postavy

Předně postupujte podle tohoto NÁVODU. Doporučuji si ho přečíst celý a včetně ostatních odkazů. Hlavně pak návodu jak kopírovat soubory Ultimy Online!! Pokud po instalaci, opatchování andarijskými soubory problém přetrvává, postupujte následovně:
Najděte soubor desktop.nwb a smažte ho. Dále, pokud tam budete mít soubor chardata.mul, také ho smažte. Tímto by jste měli problém odstarnit. Při výběru postavy volte anglické tlačítko, místo českého.

Při pokusu o nalogování do hry se mi objeví hláška:

.FontManager::LoadFonts: cannot open 'fonts.mul'.
Vím, že toto dělá razor. Jde o to, že musíte nastavit správnou cestu ke clientovi. Dále si zkontrolujte, zda máte správný login.cfg - ten musí obsahovat tento text:
;login.cfg file for the Andaria Shard
LoginServer=83.240.82.55, 2593
Zjistil jsem, že toto občas udělá razor, i když už jste jednou cestu zadávali. Je dobré si to průběžně kontrolovat.

Špatné zobrazování systémových hlášení ze hry.

Jsou to dvě chyby, které si hráč sám může odstranit. První, kdy se vám mezi větou objeví procenta a vykřičníky, způsobuje aplikace Transerf.exe, kterou máte v instalační složce své ultimy. Oprava je jednoduchá - vymazáním tohoto souboru problém vyřešíte.
Druhou chybu, kdy se vám místo písmen s diakritikou objeví otazniky, způsobuje podpůrný program Razor. V něm je potřeba zrušit nastavení Filtrování spamů, pak se vám diakritika zobrazí správně.


Dodatky

Použití těchto a dalších příkazů pro hru naleznete pod odkazem Slova - Příkazy Tyto a další speciální předměty a systémy naleznete pod odkazem Systémy

Veškerý výčet není kompletní a doufáme, že už se moc rozrůstat nebude, ale pokud ano, bude připisován. FAQ pravděpodobně nebude kompletně popsán nikdy. Spoustu tajů Vám ochotně poradí hráči sami ve hře a nebo na Fóru Andarie, zde se budou dopisovat skutečně jen ty nej.


FAQ hra

Jak se určuje skutečná hodnota skillů provokace, lákání a usmiřování?

Odpověď: Hodnota skillu se ještě upravuje o hudbu tak, že se příslušný skill vynásobí skillem hudby. Například při 50%ní hudbě vezmete hodnotu provokace a vydělíte ji dvěma (vynásobíte 0,5), při hodnotě hudby 32,5 se vezme skill provokace a vynásobí se číslem 0,325. Takže při hudbě 100%ní se příslušný skill násobí jedničkou, tedy zůstává nezměněn.

Jak spojit různé druhy syrových žeber do jedné hromádky?

Stačí na ně dvakrát poklepat a zrušit zaměřovač. Nebo použít na batoh v kterém jsou suroviny, funkci .spojovac viz. Slova - Příkazy

Když někoho otrávím a následně se skryju, každé jeho "škytnutí" mě odhalí

Odpověď: Ano to dělá. Protože způsobíš zranění. Odhidovává každé tebou způsobené zranění. I vrh vybušým lektvarem. Ad1 je to hardcoded, ad2 to má svou logiku. Uvědom si, že by nekromant naběhl doprostřed monster, skryl se a rozdával jedy. Když se někomu neco děje, tak je logické, že „zpozorní“.

Lektvary se při míchání nespojují

Odpověď: Ne, protože má každý jinou sílu, proto aby se ti spojily použij nádobu na lektvary (která to zprůměruje) a pak je přelij opětovně zpět. Lektvary budou spojené.

Nedaří se mi vytvořit postavu s diakritikou ve jméně

Při vytváření postavy před Falešným světem není možné napsat do jména diakritiku. Toto jméno ale není definitivní - po Falešném světě se mění, a v tu chvíli to již možné je.

Neobjevil se mi dialog AFK kontroly při tréninku magie a neprošel jsem AFK kontrolou

Jedná se o chybu Razoru, který může odkliknout vaši AFK kontrolu při použití makra na tlačítko dialogu. Nepoužívejte sesílání kouzel pomocí klikání na ikonu v knize, ale pomocí příkazu .sesli ČísloKouzla. Za činnost Razoru si zodpovídáte sami, nechtějte proto od GM týmu odpuštění trestu.

Neustálé mizení věcí při zvedání...

Ony nezmizí. Způsobuje to RAZOR. V razoru si proto vypněte funkci „Zařadit do fronty akce s objekty“ (Jiná verze překladu může být napsána: „ukládání akcí do fronty“). Tuto funkci naleznete v záložce „Další možnosti“.

Postavil jsem mlýn a už s ním nejde hýbat

Odpověď: Ne, s postaveným a spojeným mlýnem hýbat nemůžeš, napiš page a mlýn ti přemístíme.

Při opisování se nespojují svitky

Odpověď: Ne, nespojují, protože každý je napsán na jiném skillu opisování a sféra to odlišuje, stejně tak to pak následně způsobuje i rozdílné zranění. Skriptovým řešením je funkce .spojovac - stačí napsat, zaměřit nádobu se svitky (klidně i s různými druhy svitků) a funkce jejich síly zprůměruje a seskládá na hromádky.

Při skillu travičství nepadají lahvičky

Odpověď: Ne nepadají, protože upadal obchod s lahvičkami (a přeci bys nechtěl do lahvičky po prudkém jedu lít třeba léčivé lektvary).

Stráže mě neprávem zavřely do vězení

Možná nebyl, možná byl. Jedno možné vysvětlení je sbírání kostí na hřbitovech… Za sbírání kostí čeká žalář každého, koho zpozorují stráže chvíli po činu. Jedinou vyjímkou jsou nekromanti, kteří mohou kosti sbírat bez postihu.

Usilovně trénuji ale už týden se mi nezvýšila síla/obratnost/inteligence.

Možná by bylo vhodné změnit způsob tréninku a pro jistotu proklikat šipečky u statů ve statusu.

Zaseknutá postava

Občas se stane, že Vaše postava není sychronizována s hrou. Je nutné napsat příkaz .resync
Postavička poskočí a vše je již správně.

Jak se obnovují (spawní) NPC?

Většina NPC je tvořena neviditelným spawnerem, který má celý proces na starosti. Kromě nastavení vzdálenosti, typu NPC a jejich počtu umožňuje hlavně určit délku respawnu NPC. Toto počítadlo je v minutách a běží kontinuálně i když je spawn plný. Může se tedy stát, že když je čas spawnout nové NPC, tak je spawner plný a už další NPC přidat nejde = nic se nestane. Je ale možné, že jste NPC zabili chvíli před vypršením počítadla a tak vás může spawn nového překvapit, protože ve chvíli vypršení už je volná pozice pro nové NPC. Může se stát ale i pravý opak, že počítadlo vyprší chvíli před tím, než NPC zabijete a tak se jeho respawn může zdát až příliš dlouhý, protože počítadlo musí běžet odznovu.

Hláška "tvůj účet byl zablokován" po častém odpojování se a připojování?

Sphera má kontrolu proti zahlcení a pokud se rychle za sebou několikrát odhlašujete a přihlašujete, můžete dostat blokaci na jednu minutu. Pokud se během té minuty pokusíte znova přihlásit, blokace se znovu o minutu prodlouží. Buďte trpěliví. Pokud pokud by i tak blokace trvala (a nebyla způsobena trestem za prohřešek), kontaktuje GM tym.


FAQ o verzích UO

Mondain's Legacy = jediná podporovaná verze UO na Andarii

Podrobný návod na instalaci UO naleznete zde
Zde je odkaz na stažení poslední verze UO: download.cnet.com

Pokud přesto musíte mít mermomocí starou verzi UO, tak se vám s největší pravděpodobností nepodaří na Andarii hrát. Ovšem těm co se to podaří, budou mít problémy s animacemi. Neuvidí některé nové animace. Takže důrazně doporučuji stáhnout si Mondain's Legacy a používat pro hru tuto verzi.

Zjištěné úskalí verze Mondain s Legacy:


Pokud stahujete z oficiálních stránek EA Games, nemusí se instalační aplikace jmenovat uoml_setup.exe. Nevadí to, vždy to bude nějaká aplikace s koncovkou exe. Nyní to je poslední verze ultimy online setup-1.46.0.3.exe. Ta už ovšem neinstaluje hru do složky Ultima Mondain´s Legacy, ale do složky Ultima Online 2D. Což ničemu nebrání. Pro hru na andarii to ničemu nepřekáží.

Problém s instalací?

Jak správně nainstalovat UO naleznete zde


FAQ obecně

Jak předělat grafiku npc ze starší na novější a opačně?

Odpověď: Otevřít si v nějakém textovém editoru (nejlépe wordpad nebo notepad) soubor bodyconv.def - křížek na začátku řádky znamená komentář (client takovou řádku nebere v úvahu). U většiny změn je tam ponechána původní řádka, takže stačí původní odkomentovat a novou zakomentovat.

Mám splněny všechny zkoušky ve Falešném světě, přesto mě to nechce pustit do světa

Největší pravděpodobností je, že není aktivován herní účet. Je potřeba počkat na aktivaci accountu týmem.

Náhle klient vyhodí chybu a nemůžu relognout za druhou postavu

Odpověď: V instalaci Ultimy máš 25 MB soubor s cache… nevím přesně název. Vymaž ho a zruš si cachování staveb v clientu. Jak se někde něco změní, tak to dělá problémy, zvláště pak, pokud je v místě tvého odlogu hodně věcí.
Ale zcela určitě stačí smáznout vše kromě:
uo.cfg - nastavení clientu (průhlednost, barva řeči, hlasitost zvuku)
macros.txt - všechna přednastavená makra v clientu

Nemohu se lognout do UO

Odpověď: Musel jsi obdržet dva emaily o registraci. Nebo vlastníš špatnou verzi UO, nebo soubory potřebné ke hraní. S verzemi UO Rennaisance, LBR nebo AOS na Andarii nepochodíš, stáhni si proto ze sekce download nejnovější verzi UO (Mondain's Legacy). Pokud jiš tuto verzi máš, zkontroluj ješte login.cfg, kde musí byt port 443.

Nepřišlo mi potvrzení o registraci

Pokud nepřišlo potvrzení o registraci, existuje několik možností:
1) Chybné vyplnění kolonky e-mail v registračním formuláři (v tom případě by nepřišlo ani první oznámení o vložení do databáze) - tehdy je možné zkoušet připojení bez průvodního oznámení o registraci, buďto to vyjde (a registrace už byla potvrzena) nebo ne (pak jde nejspíš o bod 2 nebo 3). E-mailovou adresu si poté doplňte příkazem .setemail přímo ve hře.
2) Z jedné IP adresy přišlo v krátké době několik registrací, aniž byla na této IP adrese zřízena výjimka (viz pravidla).
3) Jiné údaje byly vyplněny nesmyslně (například nesmyslné jméno, neexistující město apod.) - takové registrace obvykle zamítáme bez udání důvodu
4) Vaše registrační IP adresa spadá do kategorie zvýšené pozornosti nebo je přímo zabanovaná - takové registrace také zamítáme bez udání důvodu.

Pokud spadáte do třetího nebo čtvrtého bodu, je možno po týdnu poslat další registraci. Pokud ani ta nevyjde (a jste si jistí správností vepsaných údajů), je možno odvolat se na tym@andaria.cz (poslat třetí registraci a zároveň mailem ještě jednou registrační údaje se žádostí o vysvětlení).

Spadl mi client a když se chci nalogovat zpátky, píše mi to Account Blocked

Toto se stává obvykle pokud dojde k chybě v komunikaci mezi clientem a serverem. Sphera může tuto chybu vyhodnotit jako pokus o hack a z bezpečnostních důvodů zablokuje účet. V tomto případě můžete poslat e-mail GM (nejlépe na tym@andaria.cz) se žádostí o odblok. Někdy se tento problém vyskytne, pokud používáte nějaký neobvyklý nebo agresivní externí program, pokud je to právě váš případ, doporučuji program smazat a najít si za něj náhradu (výčet oficiálně povolených externích programů naleznete v pravidlech).

Unused věci aneb nevidím některé itemy

Odpověď: Jsou k tomu tři řešení a všechna jsou již popsána v návodu na instalaci souborů v sekci download.
1 - Opatchovat svou UO patchem verdat z originu, tzn. vyhledat v adresáři s UO soubor UOPatch.exe, spustit jej a nechat dopatchovat.
2 - Stáhnout verdata ze sekce download a přepsat tím stávající verdata
3 - Stáhnout všechny grafické patche ze sekce download a aplikovat je (viz přiložené readme)
Pozn. pokud original patcher nechce běžet nebo nahlásí chybu, je reinstal UO tím posledním nejlepším řešením.
Pozn2. veškeré operace provádějte s úplně vypnutou a křížkem zavřenou UO a stejně tak razorem nebo UO Automapou.
Pozn3. Andaria podporuje verze UO ML a vyšší, pokud máte starší verze, doporučuji stáhnout novější - též v sekci download.

UO mi píše černě a neodešle se text a při odeslání se nezobrazí

Odpověď: Před smazáním a reinstalací UO, smaž napřed aplikaci TRANSERV.exe, je ve spodní části instalace ultimy. Tato aplikace řídí jednak jazyky v uo a jeho nastavování. Popřipadně smaž složku Desktop.


FAQ web

Na webu pronájmů je napsáno, že je dům volný, ale přesto mi nejde ve hře pronajmout

Předchozí nájemník nejspíš smazal svou postavu, musíš počkat až vyprší čas, nebo zkontaktovat místního starostu aby záležitost napravil.

Nefunguje mi zobrazování vyšších pater v sekci Domy

Zobrazovat další patra umí zatím jen Internet Explorer, pokud používáš jiný prohlížeč, tato featura nebude fungovat.

Nefunkční status, přehled pronájmů, statistika, ...

Občas se stane, že data ze sphery se nerozparsují (nepřečtou a nezapíší) do databází tak jak by měly - sphera totiž občas přestane dávat vnějším aplikacím informace o svém stavu. Trvá to většinou jen krátce (v horizontu desítek minut, max. několika málo hodin) a pokud se stane, že se v té chvíli spustí pravidelná aktualizace některých informací, nedojde k naplnění dat v databázích a některé části webu, které úzce souvisí především s postavami a předměty ve hře v reálném čase, přestanou zobrazovat jakékoli informace. Má to za následek např. nefunkční přehledy pronájmů měst, nefunkční status, nefunkční sekci statistiky apod. Sice je to chyba, ale z naší strany neřešitelná, tj. nemá cenu toto nikde hlásit. Většinou je problém odstraněn s další pravidelnou aktualizací dat v databázích.


Forum

Chtěl bych smazat nebo přejmenovat svůj účet na fóru a nevím jak to zařídit

Stačí se ozvat kterémukoliv administrátorovi fóra (Administrátoři fóra), pomocí Soukromé Zprávy poslané z dotyčného účtu, se žádostí o smazání nebo přejmenování. Doporučujeme psát zprávy posledním uvedeným na seznamu, většina uživatelů v dané skupině jsou staré tváře.


LINUX

Známé chyby

Když sednu, animace některých svršků je jiná nebo neúplná

Toto dělají nové itemy s použitou originální animací. Odstaranit se to nedá. Musíte se s tím smířit.

Krocení zvěře a způsobené lagy

pokud jste vášnivým krotitelem zvěře, prosíme, abyste na vaši ochočenou zvěř, kterou nechcete, používali speciální bič**, místo příkazu release. Pokud to nerespektujete, způsobujete zbytečnou zátěž světa a tím i lagy ve hře. Větší množství zveře, způsobuje problémy nejen serveru, ale i ostatním hráčům, zejména těm, kteří mají horší připojení nebo slabší počítač. Děkujeme za Vaši toleranci a pochopení

Mám na pohled plnou nádobu (100hrotových jedů) poklikám na ni a na prázdnou flašku. Napíše to nádoba prázdná a nic v ni není nějaká rada?

Neuchovávej hrotové jedy v kegu, ale v lahvičkách. U těchto jedů se to děje, žádný jiný letvar tento nešvar nemá.

Neprávem připsané vraždy

Je to prozatím neopravitelný vrtoch sféry, který se děje zejména v okamžiku Vašeho útoku na jinou osobu. Vy zaútočíte, ale nezabijete. Pokud ten dotyčný umře někde v průběhu jiného boje a vy jste stále na dohled, vražda se přičte Vám. Zejména se to děje na výpravách kde používáte výbušné lektvary, které zasáhnou i Vaše spolubojovníky a nebo po odchodu ze cvičiště. Region cvičiště Vám sice vraždy odmaže, ale pokud jste stále v dohledu, nebo někde poblíž, nebo neuplynula potřebná doba pro odmazání paměti útoku, jsou smrti připisovány Vám.

Špatně postavené předměty aneb Někdo mi vykradl dům

Zkontroluj pečlivě, zda byly předměty umístěny dobře. Sféra totiž s kruhem průhlednosti umožňuje postavení předmětů na políčko, kde již stojí zeď, a proto předměty nekdo může vzít a to i z nádob takto postavených. Takže si to kontroluj za pomoci příkazu .resync a pokud předmět vyčuhuje skrz zeď půjde Vám ukrást. Po názornost dva obrázky.

domy1 domy2

Vendoři

Jestli že máte problém s vendorem (obchodníkem) že nemůžete koupit danou věc a peněz máte dostatek, tak můžete mít zapnuté placení z učtu místo placení v hotovosti. Přepnutí na placení z účtu můžete následovně viz obrázek.
vendor1 vendor2

info/faq.txt · Poslední úprava: 2023/04/30 17:55 autor: 127.0.0.1