Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


sys:dovednosti

Popis dovedností

Kdo by ve světě Ultimy neznal dovednosti, alespoň ty základní? Ale pro jistotu zde zopakuji něco o všech - na co jsou dobré a k čemu se používají.

Tabulka bojových dovedností

obrázek název popis a použití
Boj beze zbraně Pokud zrovna nemáte po ruce žádnou zbraň a kolem vás jsou hordy nepřátel, nezbývá nic jiného než se pustit do pěstního souboje. A právě k tomu slouží tato dovednost.
Boj bodnými zbraněmi Bodné zbraně jsou dýky a nože, proto je tato dovednost zvlášť vhodná pro „zákeřná“ povolání jakými jsou zloději a nekromanté. Používání nožů se ale hodí leckomu, třeba na stahování kůží. Dovednost je ale potřebná jen při boji.
Boj drtivými zbraněmiDrtivými zbraněmi se rozumí kyje a kladiva, surové a těžkopádné zbraně, se kterými vystupují zvláště válečníci. Takový obr s kladivem v obou rukou už dokáže nahnat strach…
Kryt štítem Není pravdou, že štít používají jen zbabělci - každý schopný bojovník dobře ví, že štít je nezbytnou součástí bojové výbavy. Ale aby k něčemu byl, je třeba ho umět ovládat.
Lukostřelba Lukostřelba není jen střílení z luku, ale i z kuší, proto je vhodná i pro válečníka. Čím vyšší bude hodnota této dovednosti, tím přesněji budete mířit své šípy a šipky do těla nepřátel.
Boj sečnými zbraněmi Sečné zbraně jsou asi nejrozšířenějším typem zbraní na Andarii - rozumí se jimi meče všech tvarů a typů a také sekery. Dovednost udává jak přesně, jak rychle a s jakým účinkem budete pomocí těchto zbraní vést své útoky.
Taktika Bojová taktika je nezbytná pro vojevůdce a všechny trochu přemýšlivé válečníky. Je vždy výhodnější před bojem se zamyslet kde a jak budete mít výhodu proti svému nepřáteli než se pustit do boje a být rozsekán nepřítelem, který taktizuje víc než vy.
Znalost zbraní Dobrý znalec zbraní pozná, která zbraň je kvalitní a kterou je třeba raději rovnou zahodit. Pozná o své zbrani například kolik vydrží a může její bojové porovnávat s jinými. Ale nejenom zbraní se týká tato dovednost - zahrnuje v sobě i znalost zbrojí.

Tabulka výrobních dovedností - práce se dřevem

obrázek název popis a použití
DřevorubectvíDřevorubectví je dobré k sekání dřeva a získání kvalitních polen z kmene stromu. Potřebujete k tomu vždy dobře nabroušenou sekeru a nějaký vhodný kmen stromu. (Pozor na omyl při sekání dřeva z listí v koruně! Dřevo je vždy v kmeni.)
Řezbářství Pomocí řezbářství si můžete vyřezat dobrý luk, rybářský prut, nebo třeba modýlek lodi na vaši krbovou římsu. Jde jen o to být zručný a mít při sobě nějakou tu dýku a kousek dřeva.
Tesařina Tesařinou (nebo spíše kladivem, hoblíkem či pilou) si můžete vyrobit pevný stůl, umělecký předmět nebo třeba vlastní střechu nad hlavou. Dobří tesaři vždy byli a jsou jedněmi z nejvýnosnějších povolání.

Tabulka výrobních dovedností - práce s kovem a ostatním

obrázek název popis a použití
Hornictví Hornictví ukazuje, jak kvalitní rudy dokážete vytěžit z hlubin země. Když toho moc neznáte, vykopete akorát kámen, když jste velmistr, můžete najít třeba i mitril. Ke správnému kopání potřebujete vždy krumpáč a volné místo v dole.
Kovářství Kovářství je dalším z řady nejvíce rozšířených a nejvíce oblíbených řemesel. Každý bojovník potřebuje kovovou výzbroj a výstroj, kterou mu může mistrně vykovat jen zručný kovář. Čím lepším kovářem se proto stanete, tím vzácnější kovy můžete zpracovávat.
KrejčovstvíKrejčovství je opomínanou, avšak také velmi důležitou dovedností. Kdo chce mít svůj styl, musí mít odpovídající oblečení, které nekoupíte u žádného tuctového obchodníka. Proto jsou tu mistři krejčí, kterí vám mohou ušít například hedvábné šaty na míru…
Mechanika Mechanika je další z dovedností zpracovávajících kov. Pomocí ní se vyrábí jemné přístroje a nástroje, šperky, hodiny, ale třeba i pasti do truhel nebo na dveře. A což teprve když se do výroby pastí vloží i alchymista…

Magické dovednosti

obrázek název popis a použití
Alchymie Alchymie je vědou magickou, obestřenou mnoha tajemstvími. Míchání lektvarů sice zvládne každý, ale jen málokdo umí zopakovat přesný postup a přesné odměření přísad do toho správného dryjáku.
Antimagie Antimagií se rozumí schopnost odolávat kouzlům. Když toto umění ovládnete k dokonalosti, může proti vám stát sebelepší čaroděj, ale svými kouzly a čáry si na vás nepříjde.
Kartografie Dobrá znalost kartografie vám umožní dobrou orientaci v mapách pokladů, ale i orientaci v bludišti městských ulic a uliček. Nezkušený zlatokop nikdy nenajde poklad když neumí vyčíst jeho polohu z map.
Magie Magie znamená moc, moc ovládat arkánní umění a sesílání kouzel. Pochopitelně je tato dovednost hlavní doménou mágů a čarodějů, kteří by bez ní byli jistě ztracení. Není však lehké naučit se všem tajemstvím tohoto oboru…
Meditace Meditace je vlastně schopností soustředit se, a nechat svým tělem prostoupit syrovou magii. Kouzelníci této dovednosti často využívají k rychlejšímu obnovování magické energie, kterou potřebují pro svá kouzla.
Nekromancie Nekromancie je jedinou temnou magickou vědou. Nekromanti jsou podle jedněch ti, kteří sešli z cesty pravé magie, podle druhých to však jsou mágové, kteří zkoumají život po smrti. Tato dovednost je pro ně v každém směru důležitá.
Odhad inteligenceOdhad inteligence není tak snadný, jak se může na první pohled znát. Díky správnému použití této dovednosti můžete aspoň přibližně zjistit, kolik má protivník k dispozici magické energie, nebo pokud vám nepředstírá že je chytřejší než skutečně je.
Opisování Opisování svitků je jedna ze základních dovedností kouzelníků, díky ní se totiž dají vyrábět kouzelné svitky, pomocí nichž si mezi sebou mohou kouzelníci přenášet informace o mocných zaklínadlech. Svitek se také hodí pokud zrovna nemáte po ruce svou magickou knížku…
Řeč mrtvých Pomocí této dovednosti se celkem obstojně domluvíte s duchy zemřelých postav (hráčů). Pokud tuto dovednost netrénujete, může se vám stát, že volání ducha o pomoc ani nezaznamenáte.

Dovednosti "do přírody"

obrázek název popis a použití
Anatomie Anatomie je důležitá jak pro vědecky, tak pro bojově založená povolání. Pomáhá totiž nejen poznat stavbu těla aby se dalo snáze léčit, ale také aby mohly být vedeny přesnější a smrtelnější zásahy zbraněmi.
Krocení Což takhle si ochočit nějaké lesní zviřátko? Proč ne, pomocí této dovednosti to jde snadno. Nesmíte ale přecenit vaše síly, protože s nízkou dovedností ochočování krvelačného medvěda neochočíte.
Kuchání Zabít zvíře nebo obludu není zrovna snadné, ale co pak dál s mrtvolou? Znalost kuchání vám dá vědomosti, kde říznout, abyste získali nepoškozenou kůži nebo vnitřnosti, které pak můžete snadněji zpeněžit nebo sami využít.
Seznam věcí, které lze získat kucháním.
Upozornění: Aktuálně doporučená hodnota skillu kuchání je kolem 75 %. Nad tuto hodnotu je trénování tohoto skillu enormně náročné a nepřinese zatím žádné nové možnosti kuchání.
Léčení Tak, jako je magie hlavní doménou mága, je léčení tím nejdůležitějším pro kněze. Do tohoto odvětví spadá jak prosté léčení ran, tak i léčba otrav. Samozřejmě že se dá léčba nahradit léčivými lektvary, ale ducha lektvarem nikdo zpět k životu nepřivede.
Léčení zvířatLéčení zvířat je totéž jako dovednost léčení, ale jak už název napovídá, jedná se o léčení zvířecích druhů.
Ochutnávání Ochutnávání je dovednost zvlášť vhodná pro státníky nebo vysoce postavené osoby, protože tak snadno zjistí, zda není jídlo, které dostali jako hlavní chod velkolepé hostiny, náhodou otrávené.
Pastevectví Kdo zvládá pastevectví, může celkem dobře ovládat veškerá krotká zvířata. Správný pastevec ví, jak zařídit aby stádo šlo tam, kam chce pastevec…
Pitvání Použití dovednosti pitvání pomůže odhalit, jak staré je mrtvé tělo, případně kdo přesně stojí za jeho vraždou. Navíc se také používá k výrobě nemrtvých, ale spíše jen okrajově.
Rybaření Rybaření se může věnovat každý dobrodruh s klidnou povahou. Vždyť co může rybáře rozzuřit více než když z vody tahá jednu botu za druhou. Na druhou stranu je ale rybaření i dobrým způsobem, jak si zajistit pravidelný přísun jídla a zboží na prodej.
Stopování Díky stopování můžete více či méně přesně zjistit kterým směrem od vás se nachází vámi hledaný tvor. Mistři stopaři prý dokáží vystopovat i magická stvoření, která se při chůzi nedotýkají země.
Táboření Tábornická dovednost je dobrá k zapalování táboráků (a v budoucnu zřejmě i k přípravě jídel na ohni). Při zakládání ohýnku ale jděte raději dál od lesa! :)
Vaření Vaření je jedna ze základních schopností každého cestovatele a zálesáka - vždyť si zkuste sehnat daleko od civilizace kus pečeného masa, nebo dokonce chléb…
Znalost zvěřeDíky dobré znalosti zvěře může dobrý hraničář poznat neznámého tvora v divočině, odhadnout jeho schopnosti a sílu a dokonce z jeho chování poznat zda má majitele a zda je u něj šťastný.

Zlodějské dovednosti

obrázek název popis a použití
Čmuchání Čmuchání je dobré pokud se chcete nepozorovaně podívat do cizích kapes nebo batohu. Ale pozor na stráže!
Kradení Kradení je jakási nadstavba Čmuchání - nejen že se musíte umět do cizího batohu podívat, ale můžete z něj i něco ukrást… Aneb jak říkal neznámý hrdina - bohatým brát a sobě dávat.
Odhad ceny Odhad ceny je spojen s identifikací předmětu - můžete zkusit odhadnout z čeho je předmět vyroben a případně i jakou by mohl mít cenu. Čím větší trénink máte, tím lépe můžete rozpoznat magii vázanou uvnitř předmětu (je-li tam nějaká).
Odhalování skrytého Díky této dovednosti můžete celkem obstojně určit, zda je ve vaší blízkosti něco schovaného - ať už zloděj číhající ve stínu nebo čaroděj schovaný pod pláštěm svého kouzla.
Odstranění pastí Pokud máte štěstí a najdete ještě nespuštěnou past, potom se můžete pokusit ji deaktivovat, případně celou odmontovat a schovat pro vlastní použití.
Otevírání zámků Otevírání zámků vás může dostat dovnitř i ven, jak pravila jedna velmi známá zlodějka - dovnitř cizího domu i ven z vězení.
Pohyb ve stínu Když už se jednou dobře schováte, proč to nevyužít a nezůstat schovaný i během pohybu? No a díky této dovednosti nemusíte bez svého vědomí opustit stín ani při svém přesunu. Pokud se stane, že se během použití této dovednosti nebudete moci pohnout z místa, napište .sync.
Skrytí se Skrytí se ve stínu je velmi užitečná dovednost - můžete si tak počkat ve stínu městských uliček na procházejícího kupce, nebo uvnitř cizího domu na nepohodlného svědka. Pokud se stane, že se během použití této dovednosti nebudete moci pohnout z místa, napište .sync.
Travičství Travičství je dobré k nanášení jedu na zbraň - čím větší stupeň této dovednosti máte, tím smrtelnější a trvalejší efekt bude mít jed na vaší zbrani.

Bardské dovednosti

obrázek název popis a použití
Hudba Hudba je nejdůležitější bardská dovednost - tvoří totiž základ všecho, co se týká barda. Sama o sobě nemá hudba žádný zvláštní efekt, ale ve vhodných situacích může pomoci bardovi dosáhnout svého cíle. Hudbu je možno praktikovat až poté, co dohraje předchozí melodie.
Lákání Pomocí lákání můžete zkusit osobu nebo tvora vyprovokovat vůči vám - ale raději si dejte pozor jak moc je váš cíl silný… A rozhodně to nezkoušejte na městskou stráž.
Provokace Anebo může schopný bard pomocí podbízivé melodie hudebního nástroje zmást mysl libovolného tvora - ten pak zaútočí proti vámi zvolenému tvorovi v dohledu. Vždy musíte vidět na svoji oběť, kterou chcete provokovat.
UsmiřováníNo a když dojde k nejhoršímu a proto bardovi se spiknou všichni kolemstojící, musí se bard uchýlit ke konejšivé a uklidňující melodii, která rozzuřený dav uklidní (a bard se zatím rychle klidí ze scény).
sys/dovednosti.txt · Poslední úprava: 2023/04/30 17:55 autor: 127.0.0.1