Následující návod je určen především pro začínající hráče Ultimy Online, avšak doporučujeme jej i zkušenějším hráčům.
Dvakrát klikněte levým tlačítkem myši (dále zkratka LTM) na svého avatara (postavičku ve hře) a nebo použijte klávesovou zkratku - alt + p. Otevře se vám okno s obrázkem vaší postavy (detailně uvidíte, co má vaše postava na sobě, v rukou atd.). Vedle tohoto obrázku je několik ikon, které aktivujete stisknutím LTM. Taktéž platí i pro jiné hráče, které si chcete prohlédnout blíže. Význam jednotlivých ikon si teď popíšeme.
Velice důležitá sekce. Zde můžete posílat GMs zprávy o vašich problémech (např. nějaká chyba - bug). Dále se zde můžete dozvědět jak řešit různé problémy ze hry. V této sekci naleznete také možnost jednou za určitý čas využít nouzovou teleportaci, tzv. HelpRoom, do jednoho z andarijských měst, pokud se v průběhu hry zaseknete na nějakém místě.
Užitečný oddíl, kde si můžete určit barvu textu, hlasitost, rozlišení a další klasická nastavení. Specialitou options v UO jsou takzvaná interní makra. Jak na makra v UO se dočtete sekci Makra v UO. Klávesová zkratka pro otevření options je alt + o.
Zde se odhlašujete z UO - vrátíte se tak do obrazovky přihlášení.
Zde naleznete přehled probíhajících a splněných úkolů, které můžete na Andarii získat. Více podrobností o těchto úkolech se dozvíte v sekci Questy.
Sekce o vašich skillech (dovednostech). Tady uvidíte stav vašich dovedností, ty které jsou určeny k přímému použití (př. anatomie, skrytí se, atd..) mají po levé straně tlačítko. Takové dovednosti můžete přímo spustit pomocí tohoto tlačítka, anebo umístit na plochu pro snazší použití přetažením.
Pokud patříte k nějakému cechu, zde můžete otevřít stejnou nabídku, jaká je „k dostání“ na cechovním kameni. Další informace o tom co jsou cechy se dočtete v sekci Cechy.
Velmi důležitá ikona (můžete také spustit klávesovou zkratkou alt + c, nebo pro dočasné přepnutí tabelátor). Touto ikonou přepínáte mezi bojovým módem, kde dvojklik LTM znamená útok (v tomto módu tedy bojujete) a normálním „mírovým stavem“. Při kliknutí na tuto ikonu Vám zčervená i kurzor myši a Vaše postavička se uvede do bojového modu, kde dvojklik LTM na hráče či monstrum Vaše postavička zaútočí.
1) Pokud budete mít war mod a budete chtít nasednout na koně tak místo nasednutí na Vašeho miláčka, na něj zaútočíte a on Vám útok oplatí.
2) Pozor si dávejte zejména v případě, že na Vás napadne někdo jiný ať už hráč nebo zdivočelé zvíře. Automaticky se tím totiž přepnete do war modu aniž by Vás na to hra upozornila změnou kurzoru či postojem postavičky nebo zčervenáním tlačítka war/peace.
Po spuštění této ikonky se vám otevře okno ve kterém zjistíte stav vašeho hrdiny v následujících parametrech:
Dvojklikem LTM se vám otevře váš „inventář“. Zde máte všechny předměty, které nesete u sebe, ale zrovna je nepoužíváte.
Dvojklikem na tento svitek se Vám otevře menu pro partu - podrobný návod je zde:
* První ikonka (send the party a message) Vám přednastaví příkaz „Party:“ a po napsání textu se tento odešle pouze pro lidi ve Vaší partě. Okolí nic neuslyší. (rychlá zkratka je /mezera)
* Druhá ikonka (party can loot me) nastaví, že členové vaší party mohou bez problémů vybírat předměty z vašeho těla, pokud někde zemřete. Je-li tato možnost vypnutá, mohou se členové party při vybírání Vašeho těla stát kriminálníky a mohou mít problémy se strážemi v některých městech.
* Třetí ikonka (disband the party) rozpustí Vaši partu.
* Čtvrtá ikonka (add new member) Vám umožní přijmout někoho do party. Po stisknutí Vám nabídne target a zacílením na hráče bude pozván do Vaší party. Pokud se Vám na obrazovce ukáže tento text:
máte na výběr z těchto možností: Můžete buď partu přijmout a to napsáním příkazu /accept a nebo odmítnout /decline.
Pokud máte, nebo jste v partě o více členech, můžete poslat soukromou zprávu jen pro vybraného člena a to stisknutím obálky u příslušného jména v tomto menu (tell).
Pokud jste zakladatel party, můžete vyhodit určité členy party stisknutím křížku u příslušného jména (kick).
Pár postřehů a dobrých rad pro partu.
Pamatujte na pár výhod a nevýhod v partě. Partu zakládáte nejen pro lepší domluvu, ale i pro důvody mnohem výhodnější a to například, že pokud omylem v lítém boji při zapnutém war modu poklikáte místo monstra na spolubojovníka, tak na něj zaútočíte a stává se z Vás kriminálník. Pokud pak spolubojovník zemře (a je jedno zda Vaší vinou), stává se z vás vrah. Tomuto se partou vyhnete. Pokud mluvíte v partě tak je to obdoba chatu a nikdo nezasvěcený Vás neuslyší.
Nicméně jedno důležité varování: Nepřijímejte a nezakládejte partu s neznámými lidmi. Pokud Vás v partě zabijí nebo okradou, jsou bezúhonní!!
Horní lišta se Vám zobrazí v levém horním rohu obrazovky. Pokud se vám nelíbí mít ji stále otevřenou, můžete ji zmenšit zeleným tlačítkem na levé straně. Pokud se lišty budete chtít zbavit úplně, volbu pro její vypnutí naleznete v nabídce Options (v Options je to v první záložce vpravo, „disable the menu bar“).
Mapa zobrazuje Vaše bezprostřední okolí a dá se otevřít také klávesovou zkratkou alt + m. Existuje ve dvou variantách - menší a větší, přepínáte mezi nimi opakovaným spouštěním mapy (ať už tlačítkem v liště, nebo klávesovou zkratkou).
Do dialogu postavy, popisovaného výše, se můžete dostat i tímto způsobem.
Podobně se takto přímo dostanete i do svého inventáře.
Tady se vám zobrazí vše co řeknete, uvidíte, také takzvané sysmessage - ta oznámení vlevo dole (pamatujte však, že journal má omezenou velikost). Do deníku se dostanete také skrze klávesovou zkratku alt + j.
Tato featura není v současné době na Andarii funkční.
Opět jen jiné tlačítko pro vstup do sekce Help popisované výše.
Pomocí tohoto tlačítka vstoupíte do herní obdoby této nápovědy. Ovšem tamní údaje platí především pro oficiální UO server OSI. Andaria má mnoho věci zařízeno jinak, proto neberte tuto nápovědu příliš doslova.
Ve světě UO se budete pohybovat pomocí pravého tlačítka myši (dále zkratka PTM)
V UO budete často používat různé předměty a nářadí. Rozdělíme si je do několika kategorií:
Jedna z vašich nejčastějších a nejdůležitějších činností bude mluvení s ostatními postavami. Mluvení je jednoduché, stačí něco napsat (text se zobrazuje vlevo dole) a potvrdit enterem. Zkušení hráči často používají příkazů, jejich seznam je vypsán v odkazu Slova - příkazy. Při interakci s NPC (Non-Player Character, nehráčská postava) se používá příkazů. Výpis základních příkazů a způsob použití najdete tamtéž.
Vždy, když někoho potkáte (asi vzdálenost jedné obrazovky), zobrazí se vám jeho jméno.
Může mít tyto barvy:
V každém větším městě je banka, sem si můžete uložit své věci a to pro příslušníky města zcela zadarmo a nebo za poplatek (buď vyslovením slova Banka anebo výběrem z menu, které se vám otevře po kliknutí PTM na osobu bankéře). Kolem bank většinou scházejí hráčské postavy, jelikož bývá v centru města.
Jedním z prvních vašich problémů bude obstarání jídla. Existuje několik možností:
V UO jsou některá místa od sebe hodně vzdálená a chůzí by cesta trvala dlouho. Proto můžete využít následujících způsobů.
Kouzla teleport, runová teleportace a kouzlo portál, nelze vyčarovat v podzemí.
Ve světě Andarie se budete často setkávat s kouzly. Nyní si o nich něco řekneme. Kouzla můžete vyvolávat dvěma způsoby:
Jednou z hlavních náplní UO je boj. Teď si o něm něco řekneme. Pokud s někým/něčím chcete bojovat, musíte spustit war-mode (vyjma kouzlení). Poté stačí dvojklik LTM na cíl.
Rady a tipy:
Při najetí myši na záložku Vám cílová postava zčervená a Vy tak máte možnost vybrat a zacílit na tu, která je vám nejblíže (hodí se to zejména ve velkém chumlu a změti hráčů a nestvůr.
Vytáhnout můžete i vlastní záložku (jen při zavřeném statusu), zobrazí vám zjednodušený pohled na váš stav životů, many a staminy. Podobně můžete vytáhnout i záložky členů vaší party, získáte z nich více údajů než o postavách, které ve vaší partě nejsou.
Může se stát, že v boji zemřete. Nebojte se, hra tím nekončí. Stane se z vás duch, který se muže pohybovat a mluvit (ovšem rozumět promluvám duchů neumí každý). Máte několik možností, jak se nechat oživit:
Skupina hráčů, kteří se dali dohromady (většinou za nějakým účelem), mají vnitřní hierarchii, vypravují se společně do dungeonů atd. K založení gildy potřebujete určitý min. počet členů a zakoupit cechovní kámen (guildstone). Další informace o systému cechů naleznete v sekci Cechy.
Další důležitou částí UO je řemeslo a výroba. Z hráčů se jí zabývají především řemeslníci, ale i ostatní povolání mohou do jisté míry používat výrobních dovednosti. Pokud chcete koupit opravdu kvalitní zboží, nakupujte u hráčů nebo u hráčských obchodníků. O tom, jak vyrábět se dozvíte v sekci výroba.
Tento návod zdaleka nepopisuje vše, s čím se v UO setkáte. Pouze se snaží vás uvést do světa UO. Proto, pokud si nebudete s něčím vědět rady, nebojte se zeptat ostatních hráčů, určitě vám poradí.
Sepsal Marduk za odborné pomoci Stana, editovala a poupravila Milli, editoval a doplnil Sir Johny.